نقشه ی بهترین مکان های گردشگری استانبول

آخرین تورها

تورها

بهترین مکان های گردشگری استانبول

Turkey,Istanbul
(میانگین 0 از 1 رای)
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
place-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-img

بهترین مکان های گردشگری استانبول

درباره شهر استانبول

استانبول شهری است که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمه دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. این شهر محل اتصال دو قاره است. در قلب این شهر تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقی آبهای دریای سیاه ، دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی است.در دوران امپراطوری رومیان ، بیزاسن ها و عثمانی ها استانبول همواره پایتخت کشور ترکیه محسوب می شده و این شهرهمواره به گذشته تاریخی غنی و درخشان خود افتخار می کند. در عین حال استانبول با توجه به رشد فزاینده ای که از نظر توسعه شهری دارد آینده ای روشن را در پیش رو دارد. وجود موزه ها ، کلیساها ، کاخ ها ، مساجد با شکوه ، بازارها و نیز طبیعت زیبای این شهر همواره باعث شگفتی گردشگران می شود. باید گفت این آثار از نظر کمی تعدادشان بسیار فراوان بوده و در عین حال بسیار زیبا هستند.اگر در ناحیه غربی تنگه بسفر به زیبائی غروب آفتاب و رنگ قرمز آن نگاهی بیندازید دلیل اینکه چرا ساکنین این منطقه قرن ها پیش این سرزمین را برای زندگی خویش انتخاب کرده اند خواهید فهمید. در یک چنین لحظه ای از غروب آفتاب در خواهید یافت که چرا این شهر بعنوان یکی از درخشنده ترین شهرهای دنیا مطرح است.

استانبول مرکز برگزاری فستیوالهای بین المللی در زمینه هنر و فرهنگ می باشد. در این شهر همه ساله در ماههای ژوئن و جولای فستیوالهای متعددی در زمینه های فرهنگی و هنری برگزار می گردد. در این فستیوالها که اغلب در مرکز فرهنگی آتاتورک برگزار می گردد هنرمندان بزرگی از کشورهای مختلف شرکت می کنند.

اگر هدفتان از سفر فقط خرید کردن است شهر استانبول گزینه خوبی برای این کار به شمار میآید. در آغاز بهتر است سری به کاپالی چارشی (بازار سقف دار) بزنید. در این بازار بیش از 4000 مغازه وجود دارد. هر یک از کوچه های این بازار برحسب نوع فعالیتی که در آن صورت می پذیرد نامگذاری شده است. کوچه زرگرها ، کوچه فرش فروشان و یا کوچه کلاه دوران از جمله این مکانها است. امروزه از بازار کاپالی چارشی بعنوان نبض مرکزهای تجاری در شهر استانبول یاد می شود.

اطراف استانبول مجموعه ای از جزایر نه گانه وجود دارد که به جزایر شاهزادگان نیز معروف است. در دوران بیزانس این جزایر محل تعبیدگاه شاهزادگان به شمار می آمده است. امروزه این مکان با توجه به اقلیم آب و هوائی مناسب و هم چنین خانه های چوبی خود که متعلق به قرن 19 می باشد به عنوان مرکزی مناسب برای گذراندن تعطیلات در روزهای گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترین این جزایر جزیره بویوک آدا می باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و یا گذراندن ساعاتی در سواحل این منطقه فراهم است. از جزایر دیگر معروف این مجمع الجزایر می توان به کنیالی ، صدف ، بورگاز و هی بلی آدا اشاره کرد.
برای رفتن به این جزایر می توان از کشتی های موجود در سواحل بخش اروپائی و یا آسیائی استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهای دریائی موجود در منطقه کاتاباش نیز ترتیب انتقال شما را به این جزایر را خواهد داد.

جاهای دیدنی استانبول -15 جاذبه فرهنگی استانبول

1- مسجد ایاصوفیه:


معروف است که وقتی امپراطور بیزانس، جاستانیان ، در سال 536 پس از میلاد ، وارد کلیسای ساخته شده خود شد، فریاد برآورد که : (( بزرگ ومنزه است خداوند که بر من منت نهاد تا چنین کاری را به داوری بنشینم.ای (حضرت) سلیمان!من دست تو را از پشت بستم!)) . و برایایا صوفیا (که پیش از این حقیا صوفیا نامیده می شد)،بود که امپراطور بیزانس چنین جمله فخر فروشانه ای را گفت تا ثروت و نواناییهای فنی امپراطوری را به رخ دیگران بکشد. سنت براین گردید که نواحی اطراف بارگاه امپراطوری که در کلیسا واقع شده بود به عنوان مرکز رسمی جهان به حساب بیایند. پس از این که سربازان عثمانی، ایا صوفیه در قسطنطنیه را تصرف کردند، ایاصوفیه به یک مسجد تغییر شکل داد و سپس در قرن بیستم میلادی بود که تبدیل به موزه شد.ایاصوفیه در تمام این دوران به عنوان مکانی محافظت شده ودر خور توجه باقی مانده است.

مکان: ایا صوفیه واقع در منطقه سلطان احمد

2-قصر توپقاپی(توپقاپی سارایی):


اولین بار به دست سلطان محمد فاتح در قرن 15 میلادی ساخته شد،این قصر باشکوه که در کنار بسفر قرار دارد، جاییست که امپراطوری عثمانی تا قرن 19 میلادی از آنجا بر تمام نواحی قلمرو خود، حکومت می کرد.این مجتمع گسترده ، نمایشی خیره کننده از هنر اسلامی با اندرونیهای نفیس وارزنده است که با کاشیهایی مزین شده اند که به شکل ظریف و پیچیده ای رنگ و با دست رنگ آمیزی گردیده اندواتاقهایی را به هم پیوند می دهند که به شکل مجللی آذین بندی و دکور شده اند. همه آنها با دیوارها وبرجهای کنگره دار محصور شده اند.
اما در میان تمامی این چیزهای چشمگیر یک چیز بیشتر از همه محبوب عموم مردم است:حرم(جایی که معشوقه ها و کودکان بیشمار سلطان، بی دغدغه و فارغ بال ،روزهای خود را در آنجا به سر می کردند)آستان دوم ، جایی که شما می توانید در میان آشپزخانه های وسیع قصر قدم بزنید و در میان بهت وحیرت ، فضای درونی خیره کننده اتاق شورای امپراطوری را ببینید و آستان سوم ( که اتاقهای شخصی سلطان در آن قرار دارند) که مجموعه ای تاثیر گذار از بقایای (آثار) حضرت محمد(ص) را در اتاق نگهداری اشیاء مقدس در خود دارند ونیز خانه گنجینه امپراطوری که در آنجا برق خیره کننده اشیاء ساخته شده از طلا و جواهرات گرانبها به شما خوش آمد می گویند آنچنان که چشمان شما را پر آب می سازند!برای دیدن قصر تولقاپی دست کم به یک نصف روز نیاز دارید.
مکان:باب همایون کادسی،پارک گلهانه

3- مسجد آبی(مسجد سلطان احمد):

هدیه بزرگ معماری سلطان احمد اول به پایتخت خود این مسجد زیبا بود،که امروزه آن را عموما به نام مسجد آبی می شناسند. این مسجد بین سالهای 1609 تا 1616 میلادی ساخته شد . زمانی که مسجد ساخته شد، هیجان و ولوله ای را در دنیای اسلام به راه انداخت زیرا که 6 مناره داشت (همانند مسجد عظیم مکه یا همان مسجد النبی) نهایتا برای مسجد مکه مناره هفتمی ساخته شد تا مخالفتهای مذهبی را فرونشانند. به این مسجد بدان جهت مسجد آبی می گویند که در دکوراسیون داخلی آن دهها هزار کاشی ایزنیک به کار برده شده است . تمامی فضای مسجد و تاثیر رنگهای داخلی آن ، این مسجد را به یکی از عالیترین دستاوردهای معماری امپراطوری عثمانی بدل کرده است.
مکان:ات میدانی،محله سلطان احمد

4-باسیلیکا سیسترن


یکی از جذابترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری استانبول، باسیلیکا سیسترن می باشد. تالار زیر زمینی عظیم ، همچون یه قصر،که 336 ستون در 12 ردیف آن را نگه می دارند و زمانی آب انبار امپراطور بیزانس به حساب می آمد. این پروژه را کنستانتین کبیر، امپراطور بیزانس آغاز نمود اما در قرن 6 میلادی توسط امپراطور جاستینیان به پایان رسید. بسیاری از ستونهایی که برای ساخت این بنا به کار رفتند از بناهای قدیمی تر بازسازی شده بودند بنابراین در آنها حکاکیهای دکوراسیون شده نمایان است . معروفترین این ستونها ، پایه های ستونهایی هستند که به سنگهای مدیوسا معروفند و در گوشه شمال غربی هستند که سر ستونهای مدیوسا(الهه یونانی) را دارند. دیدار از این مکان حال و هوا را عوض می کند چرا که ستونها به زیبایی نور پردازی شده اند و آب به شکل مداوم و نرم در اطراف شما چکه می کند.

مکان: یا ره باتان کادسی،سلطان احمد:

5-هیپودروم:


ساخت هیپودروم باستانی در سال 203 پس از میلاد مسیح توسط سپتیموس سه وروس آغاز شده و توسط کنستانتین کبیر در سال 330 تکمیل گردید .هیپودرم مرکز تجمع عمومی مردم و صحنه بازیهای تماشایی و مسابقات ارابه رانی و همچنین درگیریها وتوطئه های سیاسی بود. امروز ه به جز دیوار گالری که در قسمت جنوبی واقع شده ، چیز دیگری از این بنا باقی نمانده است اما پارک ات میدانی که اکنون در این مکان وجو دارد به مکانی امن برای مجسمه ها وبناهای یادگاری تبدیل گشته است.
در سمت شمال غربی، فواره ای قرار دارد که امپراطور آلمان ویلیام دوم در سال 1898 به امپراطور عثمانی هدیه داده است. و در سمت جنوب غرب سه بنای باستانی وجود دارند: یک ستون هرمی مصری به ارتفاع 20 متر(از شهر هلیوپولیس مصر) ، ستون افعی که توسط کنستانتین از شهر دِلف یونان به اینجا آورده شده است و ستون هرمی سنگی که در اصل با طلاو برنز آبکاری شده بود تا این که در قرن چهارم میلادی به دست سربازان صلیبی غارت شد.
مکان:ات میدانی،سلطان احمد.

6- موزه باستان شناسی استانبول:


در فاصله ای کوتاه از قصر توپوقاپی،موزه باستان شناسی استانبول قرار دارد که یک مجموعه موزه ای مهم است و در کنار یکدیگر مجموعه ای حیرت انگیز از ابزارآلات ساخته شده به دست انسان را از ترکیه و تمامی خاورمیانه گرد آورده است وبه اندازه گستردگی تاریخ تمام این منطقه ، تمامی اینها را در خود مجموع دارد.در این مجموعه 3 قسمت جدا از هم وجود دارند که هر کدام ارزش دیدن را دارند: موزه شرق باستان، موزه اصلی باستان شناسی، و پاویلیون(بنای مجلل) کاشی کاری شده سلطان محمد فاتح که مجموعه ای خیره کننده از هنر سرامیک است . همانند تمامی صنایع دستی خیره کننده که به نمایش گذاشته شده اند، اتاق نمایشگاه استانبول در گذر سالها را از دست ندهید . این اتاق در موزه اصلی باستان شناسی قرار گرفته است.
مکان:گلهانه پارک،سلطان احمد

7-بازار بزرگ(کاپالی کارسی):


برای بسیاری از بازدیدکنندگانی که از مکانهای دیدنی استانبول دیدار می کنند ، خرید کردن از استانبول همانند دیدار از موزه ها و جاذبه های باستانی ،جذاب است و بازار بزرگ جاییست که همه به آنجا می روند.این بازار بزرگ سرپوشیده، در واقع اولین مرکز خرید بزرگ دنیاست، و بزرگی آن به اندازه یک ناحیه شهری است و دیوارهای بزرگی آن را در بر گرفته اند و در بین مسجد نورعثمانی و مسجد بیازیت قرار گرفته است.
این بازار 11 دروازه ورودی دارد ، سقفهای طاق چشمه ای با خطوط پیچیده دارد که به واسطه مغازه ها و غرفه ها شکل گرفته اند و محوطه را پوشش می دهند و هنوز هم به شکل مشخص و عمده ای تجارتهای گوناگون در مکانهایی مشخص از هم جدا شده اند،که شناختن آنها را از یکدیگر آسان تر می کند.
مکان:بیازیت میدانی،بیازیت

8- مسجد سلیمانیه:


اگر بر روی تپه های منطقه سلطان احمد بنشینید،مسجد سلیمیانیه یکی از آن مکانهای استانبول است که می توانید بهتر از همه، آن را تشخیص بدهید. این مسجد در عهدسلیمان قانونی و به دست معمار خوشنام عثمانی سنان، بین سالهای 1549 تا 1575 میلادی ساخته شد.بر روی فضای داخلی آن گنبدی رفیع به ارتفاع 53 متر قرار دارد که به خاطر تناسبات هم آهنگش و وحدت طراحیش ، قابل توجه است.در بیرون از آن باغ باصفا وزیبایی است که قبرستان جالب عثمانی قرار گرفته است که در آنجا تورب(مقبره) سلطان سلیمان و همسرش حسه کی حرم سلطان ( که در غرب او را به نام روکسِلانا می شناسند) واقع گردیده است.
مکان:سلیمانیه قادسی،بیازیت

9- بازار ادویه


بازار ادویه جاییست که شما می توانید به حس غذا شناسی خود برسید و در آنجا به لوکوم(راحت الحلقوم ترکی)، خشکبار میوه،مغزیجات، گیاهان معطر والبته ادویه جات دست پیدا کنید. بیشتر پولی که برای ساخت این بازار وجود داشت از مالیاتی به دست آمده بود که بر روی محصولات مصری بسته می شد و به همین خاطر است که نام آن(مصری کارسیس) یعنی بازار مصری می باشد.بازار ادویه جات یکی از جاذبه های اصلی استانبول است و در ساعاتی از روز به شکل مضحکی مملو از گروههای گردشگر می شود که از عرشه قایقها وکشتیها وارد بازار می شوند. سعی کنید که پیش از ساعت 11 صبح و پس از 4 بعد ازظهر به آنجا بروید
مکان:یه نیکامی میدانی:امی نونو

10-قصر دولما باشا:


قصر پرزرق وبرق ومجلل دولما باشا به وضوح تاءثیر دکوراسیون و معماری اروپایی را بر امپراطوری عثمانی در خلال قرن 19 میلادی نشان می دهد و در سال 1854 میلادی توسط سلطان عبدالمجید ساخته و به عنوان اقامتگاه اصلی سلاطین عثمانی جانشین اقامتگاه اصلی آنها یعنی قصر توپقاپی گردید. در باغ رسمی، مجموعه ای از فواره ها،حوضچه های تزئینی ، و بسترهای گلهای شکوفا وجود دارند و همچنان سبک باشکوه وجلال وبی نقص رنسانس ترکی در آن چشم نواز و خیره کننده است.معماری داخلی ترکیبی از عناصر روکوکو،باروک،نئوکلاسیک و عثمانی می باشد.همراه با چلچراغهای کریستالی عظیم ، استفاده فراوان از طلا، مبلمان به سبک فرانسوی و نقاشی های سقفی خیره کننده است
مکان:دولماباسی کادسی،بِسیکتاس.

11-کلیسای کورا


کورا در زبان یونانی به معنای ((کشور)) می باشد و این کلیسای زیبا (که در اصل کلیسای”نجات بخش کورا”نامیده می شود) دقیقا در بیرون از دیوارهای شهر کنستانتین پل(قستنطنیه)قرار گرفته است.کلیسای کورا احتمالا اولین بار در این مکان در قرن پنجم میلادی ساخته شده است اما آن چه امروز می بینید در واقع بازسازی ششم این کلیسا می باشد زیرا که در قرن نهم میلادی به طور کامل نابود شد و از قرن 11 تا 14 میلادی بارها و بارها تعمیر و نماکاری شد.
این کلیسا(که اکنون به موزه تبدیل شده است) به خاطر موزاییک کاری های درخشان و سرزنده اش که از قرن 14 میلادی مانده ، به حق در دنیا معروف شده است .دو سرسرای آن تقریبا دست نخورده باقی مانده و شبستان کلیسا و نقاشیهای دیواری و گنبد آن از هم گسسته و پراکنده شده اند. این مثالهای شگفت انگیز از هنروری بیزانسی ، گستره وسیعی از موضوعات را شامل می شود از شجره نامه حضرت مسیح(ع) گرفته تا داستانهای عهد جدید(کتاب انجلیل)
مکان:کاریه کامی سوکاک،ادیرنه کاپی.

12-موزه هنرهای اسلامی وترکی:


این موزه در قصر ابراهیم پاشا، قرار گرفته است. ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان سلیمان قانونی بود.هر کس که به هنر عثمانی علاقه مند است بایستی از این مکان دیدنی بازدید کند.مجموعه قالیهایی که در اینجا به نمایش گذاشته شده اند ، توسط بهترین متخصصان صنعت بافت جهان به این مکان آورده شده اند.همچنین نمایشگاهی از سرامیکها، آثار خوشنویسی و حکاکیهای چوبی نفیس در این مکان وجود دارد.
مکان:میدانی کادسی،سلطان احمد

13-ایاصوفیه کوچک:


پیش از این که امپراطور جاستینیان ساختن ایا صوفیه را آغاز کند،بایستی امتحان می کرد که آیا ساختمان به خوبی دوام می آورد یا نه،پس او در ابتدا این نمونه مینیاتوری را ساخت.نام اصلی آن کلیسای سرگوییس و باکوس بود اما شباهتهای آشکار در معماری این ساختمان با ایاصوفیه موجب گردید که این اسم مستعار از زمانهای بسیار به جای نام رسمی آن به کاررود.در عهد عثمانی این کلیسا به مسجد تغییر شکل پیدا کرد و هنوز هم به عنوان مسجد در آن نماز برگزار می شود.هر چند این مکان به اندازه سایر مکانها بزرگ و باشکوه نیست ، اما در سالهای اخیر به شکل زیبایی بازسازی شده است و ارزش بازدید را دارد
مکان:کوقوک ایا صوفیا کادسی،سلطان احمد.

14-مسجد رستم پاشا:


شاید این مسجد به شکل کامل و بی نقصی، زیباترین مسجد استانبول باشد.در این مسجد بیشتر از هر جای دیگر استانبول ، پانلهای کاشیهای ایزنیک به شکل خارق العاده ای دست نخورده باقی مانده اند.هم دیوارهای حیاط بیرونی و هم درون مسجد، با کاشیهایی مزین شده اند که به شکل بسیار زیبا وظریفانه ای با دست به انواع رنگهای آبی ، قرمز وسبز ،نقاشی شده اند
مکان:حصیرکیلار کادسی،امی نونو.

15-قلعه یه دیکولی :


هر چند که قلعه یه دیکولی در حومه استانبول واقع شده و برای دیدن آن بایستی اندکی رنج سفر با قطار حومه شهری را بر خود هموار کرد،این قلعه فرماندهی ارزش دیدن را دارد،این قلعه در قرن پنجم میلادی به دستور امپراطور تئودوسیوس دوم ساخته شد .این قلعه در قسمت جنوبی دیوارهای دفاعی شهر قنستنطنیه ساخته شد. طاقهای ضربدری عظیم (ساخته شده در پایان دوره حکومت بیزانس) را به نام پورتا اوریا ( به معنی دروازه طلایی) می شناختند که دروازه هایی با روکش طلا داشت.وقتی عثمانیها شهر را تصرف کردند از این قلعه به عنوان قلعه دفاعی خود استفاده نمودند و بعدها به زندان ومکانی برای اعدام تبدیل گردید. یه دیکولی در سالهای اخیر بازسازی گردید و شما می توانید از برجهای قلعه بالا بروید تا نمای بهتری از دریای مرمره داشته باشید
مکان:یه دیکولی سوکاک ، یه دیکولی.

هتلی پیدا نشد!

هیچ هتل قابل اقامتی برای این مکان پیدا نشد.

مقصد مرتبطی یافت نشد!

هیچ مقصد گردشگری مرتبط با این مکان پیدا نشد.

Travellers Word (1)

tour

"بهترین مکان های گردشگری استانبول"
Tourist

Leave a Review

نوشتن نظر برای: بهترین مکان های گردشگری استانبول

مکان های گردشگری پیشنهادی

آژانس گردشگری حبیبی