Map of بهترین مکان های گردشگری دبی

آخرین تورها

بهترین مکان های گردشگری دبی

United Arab Emirates,Dubai
(Average 0 of 1 Ratings)
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
 • place-img
place-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-imgplace-img

بهترین مکان های گردشگری دبی:

دبی پر زرق وبرق که اکنون بهترین نقطه برای گردشگری در امارات متحده عربی محسوب می شود، زمانی یک نقطه دورافتاده در صحرا بود اما اکنون تبدیل به شهری شده با آسمانخراشهای سر به فلک کشیده ومراکز خرید بزرگ ومدرن که در آنها انبوه مردم برای خرید،بهره گرفتن از نور آفتاب وتفریحات خانوادگی می شتابند.دبی به خاطر جاذبه های دیدنیش معروف است همانند برج خلیفه ( بلند ترین ساختمان دنیا) و مراکز خرید که آکواریومهای عظیم و پیستهای اسکی سرپوشیده آنها را تکمیل می کنند.
اما این شهر علاوه بر جاذبه های مدرن و فریبنده اش،مراکز برجسته و دیدنی فرهنگی هم دارد.در ناحیه بسطاکیه(Bastakia district) گشتی بزنید تا دبی قدیمی را کشف نمایید، سپس از راه دریا سوار بر دوحه(dhowکشتی عربی با بادبانهای سه گوش) به خلیج کوچک دبی(Dubai Creek)بروید تا متوجه شوید دبی چیزهایی فراتر از ظواهر فریبنده و جذابش دارد:

1-برج خلیفه (Burj Khalifa):

بارزترین و مشخص ترین ساختمان دبی برج خلیفه است به ارتفاع 829.8 متر که بلندترین ساختمان در جهان و یکی از جاذبه های گردشگری دبی است.یکی از کارهای ضروری که هر گردشگری در زمان اقامت در دبی بایستی انجام دهد رفتن به عرشه مشاهده(observation deck) در طبقه 124 این برج است. نماهایی که از خط افق شهر دبی می بینیم که از این نقطه که همچون دید پرنده است ، واقعا سرگیجه آور هستند.تجربه معرکه ای که شما در این عرشه مشاهده خواهید داشت شامل نمایش شهر دبی وبرج خلیفه (که در سال 2010 تکمیل شد) به وسیله مالتی مدیا می باشد که پیشاپیش یک آسانسور سریع السیر به نمایش در می آیند و این آسانسور شما را به عرشه مشاهده خواهد برد تا در آنجا از فراز این آسمانخراش نمایی 360 درجه نمایی از صحرا را در یک طرف ونمایی از دریا را درطرف دیگر داشته باشید.عکاسها به طور خاص عاشق شبهای دبی وزندگی شبانه آن هستند زیرا که می توانند از فراز این برج ، نمایی باز وگسترده از روشناییهای دبی داشته باشند.بلیت ورودیه “بر فراز برج خلیفه”(Burj Khalifa ‘At the Top’ Entrance Ticket) را پیشاپیش رزرو کنید تا مجبور نباشید در صف طولانی خرید بلیت منتظر بمانید، مخصوصا اگر برای تعطیلات آخر هفته برنامه ریخته اید که به این برج بیایید.
پایین برج خلیفه و اطراف آن، بر روی زمین باغها وساختمانهایی هستند که به زیبایی طراحی شده اند و پیاده روهای پیچ در پیچ دارند.نمایشهای آب بازی بسیاری اجرا می شود از جمله فواره دبی(Dubai Fountain) که بلند ترین نمایش آب بازی دنیا می باشد و از فواره معروف لاس وگاس یعنی Fountains of Bellagio، الگو برداری شده است.
ساعات بازدید: 8 صبح تا 1 بامداد
مکان: مرکز اداری-تجاری شهر،جاده شیخ زاید(Sheikh Zayed)،ورودیه از بازار دبی(Dubai Mall)

2- موزه دبی((Dubai Museum :


یکی از جاذبه های گردشگری دبی موزه عالی دبی در قلعه الفهیدی(Al-Fahidi Fort) قرار دارد، این قلعه در سال 1787 میلادی ساخته شد تا از خلیج کوچک دبی محافظت کند.دیوارهای قلعه از بلوکهای مرجانی سنتی ساخته شده و به وسیله آهک بر روی هم نگه داشته شده اند. طبقه بالا را تیرکهای چوبی نگه داشته اند که به آنها handels می گویند و سقفها نیز از شاخ وبرگ درختان خرما،گچ و گل ساخته شده اند.در تاریخچه این قلعه آمده است که این قلعه محل اقامت خانواده سلطنتی ، مرکز اقامت دولت، پادگان وزندان بوده است.قلعه در سال 1971 (و بعدا به شکل گسترده تری در سال 1995) بازسازی شد و اکنون عالی ترین موزه شهر دبی به حساب می آید.در درب ورودی آن، نمایشگاهی جذاب وخیره کننده از نقشه های قدیمی امارات ودبی قرار دارد که گسترده شدن ناگهانی ووسیع دبی را بعد از رونق درآمدهای نفتی نشان می دهند.
حیاط وسیع قلعه (courtyard ) محل قرار گیری چندین قایق سنتی و خانه هایی ساخته شده از شاخ وبرگ درخت خرما و بادگیرهای اماراتی می باشد. درتالار سمت راست(right-hand hall ) نمایشگاهی از انواع اسلحه قرار دارد. در تالار سمت چپ (left-hand hall) انواع ابزارآلات موسیقی اماراتی به نمایش درآمده اند.در زیر طبقه همکف،تالارهای نمایش(display halls) قرار دارند که نمایشگاهها و زیست نماهایی(diorama) در آن شکل گرفته اند که جنبه های مختلفی از زندگی سنتی اماراتی ها را نمایش می دهند(از جمله صید مروارید وزندگی بادیه نشینی وصحرا نشینی) و همچنین نمایشگاهی از ساخته های دست بشر که از قبرهای 3000 تا 4000 ساله از سایت باستان شناسی Al Qusais به دست آمده اند.

مکان:, Bur Dubai خیابان Al-Fahidi

3-بسطاکیه(شهر قدیمی دبی) Bastakia

محله بسطاکیه یکی از جاذبه های گردشگری دبی در قرن 19 میلادی بنا شد تا سکونتگاه بازرگانان ثروتمند ایرانی باشد. این بازرگانان در کار معامله مروارید وپارچه بودند و جذب دبی می شدند چون که دبی مالیاتی برایشان وضع نمی کرد و بازرگانان نیز به خلیج کوچک دبی به راحتی دسترسی داشتند.بسطاکیه در قسمت شرقی Bur Dubai و در امتداد خلیج کوچک دبی ، قرار گرفته است، ساختمانهایی که از آهک و مرجان ساخته شده وبسیاری از آنها دیوارهای بلند و بادگیردارند،به خوبی محافظت ونگهداری شده اند.بادگیرها در این خانه، حکم دستگاههای اولیه برای تهویه را داشته اند . باد درون بادگیرها آمده و بدین شکل خانه را خنک می کند.در واقع طرح این سازه معماری را بازرگانان ایرانی با خود از ایران به دبی آوردند(خانه های کویری وساحل جنوبی ایرانی این گونه ساخته می شدند).
این مجموعه، ویژگیهای مشخصه معماری عربی را با خود دارد،کوچه پس کوچه های باریک که عمیقا گذشته ها را یادآور می شوند،و به شکلی بسیار نرم وآهسته تر، گذر زمان را در دبی به خوبی نشان می دهند.درون این مجموعه Majlis Gallery قرار گرفته است که مجموعه ای از سرامیکها ووسایل خانه سنتی وعربی می باشد ( که در یک بادگیر جای گرفته اند) و XVA Gallery که کلکسیونی از آثار هنری معاصر است (که در یکی از ساختمانهای تاریخی قرار داده شده اند).

4-خانه شیخ سعید المختوم (Sheikh Saeed Al-Maktoum House

شیخ سعید المختوم،از سال 1921 تا 1958 میلادی،حاکم دبی و پدربزرگ حاکم فعلی دبی(شیخ زائد) بوده است. محل سابق اقامت او، دوباره ساخته وبازسازی شده وبه شکل یک موزه در آمده است که مثالی عالی از معماری عربی می باشد.این خانه ابتدا در سال 1896 میلادی به دست پدر شیخ سعید بنا شد،و از بالکنهای همین خانه رفت و آمد کشتی ها و بارگیری وتخلیه بارآنها را رصد می کرد.خانه اصلی خراب شد اما خانه جدید در کنار این خانه بنا و از روی خانه قبلی الگو برداری شد بدین نحو که دربهای آن از جنس چوب ساج وبه شکل دو، لَت و کنده کاری شده ساخته شدند، صفحه های چوبی توری شکل بر روی پنجره ها و صفحه های تهویه ساخته شده از سنگ گچ با اَشکال هندسی وگیاهی از دیگر ظرافتهای به کار رفته در این ساختمان است. در اطراف یک حیاط مرکزی،30 اتاق با بادگیرهایی بر روی آنها ، قرار دارند .و بصورت یکی از جاذبه های گردشگری برای گردشگران درآمده است.
درون این اتاقها، موزه اسناد وعکسهای تاریخی دبی(Dubai Museum of Historical Photographs and Documents) واقع گردیده که در آن عکسهای شگفت انگیز وقدیمی بسیاری از دبی، بین سالهای 1948 تا 1953 به نمایش درآمده اند .در قسمت دریایی موزه،عکسهایی از ماهیگیری،صید مروارید و ساخت قایق نمایش داده می شوند.درون ساختمان نیز نامه ها،نقشه ها ، سکه ها و تمبرهای بسیاری هستند که نمایشگر گسترش وپیشرفت امارات می باشند. در نزدیکی اینجا، خانه شیخ عُبَید بن ثانی ( the Sheikh Obaid bin Thani House) واقع گردیده است ، که درون خانه با طراحی ومعماری سنتی دوباره بازسازی شده است.

ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه از 8:30 صبح تا 8:30 شب، جمعه ها:3 بعد از ظهر تا 8:30 شب
بهای بلیط ورودیه:بزرگسالان 2 درهم امارات، کودکان 1 درهم امارات

5- خلیج کوچک دبی(Dubai Creek):

خلیج یا آبراهه دبی،یکی از جاذبه های گردشگری دبی، شهربزرگ دبی را به دو شهر کوچکتر تقسیم می کند، Deira در شمال و Bur Dubai در جنوب . این خلیج در رشد وتوسعه شهر دبی نقش بسزایی داشته است. اولین بار،مهاجران تصمیم گرفتند برای ماهیگیری وصید مروارید در اینجا ساکن شوند.در حدود 4000سال پیش بود که دهکده های کوچک در امتداد خلیج بنا گشتند.دوران مدرن در این منطقه از دهه 1830 میلادی آغاز گردید یعنی زمانی که قبیله بنی یاس (Bani Yas ) در این منطقه ساکن شدند.اسکله کشتی های عربی(Dhow Wharfage) در کناره خلیج دبی ، در شمال پل المکتوم (Al-Maktoum Bridge) واقع شده است.هنوز هم بازرگانان خرده پا که از طرفهای دیگر خلیج می آیند ،در این اسکله پهلو می گیرند.بعضی از کشتیهای عربی که در این اسکله لنگر می اندازند بیش از 100 سال عمر دارند وهنوز هم در شرایط خوبی به سر می برند.شما می توانید به اینجا بیایید وخالی شدن بارها از کشتیها و پر شدن کشتیها با بارها را ببینید.معمولا کارکنان کشتی،گردشگران را دعوت می کنند تا سوار کشتیشان شوند، در این کشتیها شما می توانید شیوه زندگی این ملوانان سنتی را ببینید. خیلی از این کشتیها به کشورهایی مانند هند،کویت،ایران،عمان و به سمت پایین یعنی شاخ آفریقا رهسپار می شوند.این باقیمانده های کوچک از اقتصاد سنتی دبی هنوز هم در مکانی مسحور کننده وپرجنب وجوش هستند وارزش دیدن را دارند.
برای سفر بر روی خلیج کوچک دبی،یا می توانید بر یکی از کشتی های عربی سوار شوید که برای این کار و برای گردشگران در نظر گرفته شده اند یا این که می توانید سوار یک abra (نوعی قایق ferry چوبی کوچک) شوید که بین نقاط توقف فِریها (قایق کرایه ای برای حمل بار ومسافران)در Bur Dubai در خلیج کوچک دبی و کناره های ساحل Deira در حرکتند.

6 مسجد جُمِیرا( Jumeirah Mosque):

بسیاری، مسجد جمیرا را زیباترین مسجد دبی می دانند.این مسجد یک کپی مو به مو از مسجد الازهر قاهره و هشت برابر بزرگتر از آن است. و یکی از جاذبه های گردشگری دبی می باشد، مسجد جمیرا یک مثال عالی از معماری اسلامی است.این بنای سنگی ،در سبک معماری وسنت دوران میانه خلافت فاطمی(فاطمیان که بین 909 و1171 میلادی در مصر و بخشی از شمال افریقا حکومت می کردند) ساخته شده است و دو مناره دارد که در سنگ کاری آنها جزئیات ظریفانه ای به کار رفته است. این بنا مخصوصا در هنگام عصر وغروب بسیار جذاب می شود زیراکه سراسر غرق در نور می گردد. مرکز تفاهم فرهنگی شیخ محمد بن رشید (The Sheikh Mohammed Bin Rashid Centre for Cultural Understanding) تورهای برنامه ریزی شده به همراه راهنما برای دیدن این مسجد برگزار می کند بدین منظور که گردشگران (غیر مسلمان)درک بهتری از اعتقادات مسلمانان به دست بیاورند.تورها هر روز،به جز جمعه ها، از ساعت 10 صبح آغاز می شوند.

7-سوق دِیرا(بازار روباز دیرا) (Deira Souks):

دیرا در کرانه شمالی خلیج کوچک دبی واقع شده است و خیابانهای پیچ در پیچ اینجا،آشکار می سازند که چگونه ملیتهای مختلف در دبی با هم آمیخته شده به گونه ای که دبی را خانه خود نامیده اند.درکنار ساحل،برکشتی های عربی، بارها سوار شده یا از آنها خالی می شوند ودر پسزمینه این فضا،هتلها، بانکها و ساختمانهای مدرن واقع شده اند.برای مسافران،دیرا، مکانیست که به واسطه سوقها(بازارهای روباز) فراوانش معروف است که در سرتاسر روز،هیاهو و جنب وجوش خریدارانش، فضا را پر می کند.سوق طلایی دیرا(Gold Souq) به عنوان بزرگترین بازار طلایی دنیا شناخته می شود و به خاطر این بازار است که دبی به “شهر طلا”(City of Gold) معروف شده است .همه نوع جواهرات در طرحهای متنوع از سنتی گرفته تا مدرن در دسترس می باشند و گزینه های بسیاری در اختیار شماست تا طرح مورد علاقه خود را سفارش دهید.
در بازار ادویه جات دیرا(The Deira Spice Souq) هر ادویه ای را که بتوانید تصور کنید به فروش می رسد با غرفه هایی که مملو هستند از کیسه های ادویه جات و گیاهانی همچون کندر،زیره سبز،گرد فلفل(پاپریکا)،زعفران،سماق،آویشن و مانند اینها ونیز چوب خوشبوی عود،گلاب و انواع بخور و غیره.این بازار در دهه 1830 میلادی ساخته شد و و در آن طاق ضربی ها و بادگیرهای بازسازی شده را خواهید دید.برای داشتن تجربه توریستی بیشتر،سری هم به بازار ماهی فروشها(fish market) بزنید که در آنجا می توانید شاهد فعالیتهای فراوان محلی باشید.

8- جاده شیخ زائد( Sheikh Zayed Road):

جاده شیخ زائد شاهراه اصلی شهر دبی است که از میان مرکز تجاری-اداری مدرن شهردبی می گذرد . این شاهراه پهن،8 مسیر(lane) دارد که در امتداد دو طرف آن،ساختمانهای بلند شیشه ای،کرومی وفولادی واقع شده اند.جذابیتهای اصلی این راه در امتداد،یا در واقع بیرون از آن است ، یعنی باریکه ای که بین میدان و اولین چهارراه واقع شده است.گالری The Courtyard Gallery(واقع در خیابان 6A ، یک کلکسیون دائمی وعالی دارد که تمرکز آن بر روی هنرهای معاصر از هنرمندان عرب می باشد.برج تجارت جهانی دبی(Dubai World Trade Tower) در کنار جاده شیخ زائد واقع است و طبقه آخر آن یک عرشه مشاهده(observation deck ) دارد که بازدید کنندگان با رفتن به آن می توانند نمایی باز از دبی داشته باشند.
موزه وپارک طلا والماس(The Gold and Diamond Park and Museum) در کنار جاده شیخ زائد،یک فروشگاه one-stop shop برای جواهرات است(فروشگاهی که در آن اقلام متنوع وگوناگون را می توان در یک زمان خرید) که در آن 118 تولید کننده عمده و 30 خرده فروش ،همگی در زیر یک سقف، اجناس خود را به عاشقان طلا وجواهرات عرضه می دارند.
موزه مجموعه (The complex’s museum ) تاریخچه ای از تولیدو ساخت جواهرات عربی را عرضه نموده و نیز برای شما تورهای کوتاه مدتی نیز به کارگاههای ساخت جواهرات برپا خواهند کرد.

9-مسجد بسطاکیه( Bastakia Mosque) :

شاید مسجد بسطاکیه بزرگترین یا شاخص ترین مسجد در امارات متحده عربی نباشد اما یکی از بهترین مسجدهای فتوژنیک(مناسب برای عکاسی) در این کشور است. در این مسجد کوچک ودوست داشتنی ، مجموعه ایی از شبکه کاریهای ظریف ونفیس با جزئیات فراوان قرار دارد که برر روی آن نماکاریهای سفید رنگ همچون نورگیرهایی عمل می کنند.در نزدیکی آن می توانید آخرین بازمانده های شهر قدیمی دبی (Dubai’s city walls) را ببینید که در اواسط قرن 19 میلادی از مرجان و سنگ گچ ساخته شدند.

10-دهکده غواصی و میراث (Heritage and Diving Village):

میراث فرهنگی،معماری ودریایی دبی همگی در مجموعه دهکده غواصی و میراث به نمایش درآمده اند با نمایشگاههایی که مربوط به غواصی وصید مروارید وساخت کشتی های عربی هستند که اینها دو عامل مهم ونگهدارنده اقتصاد تاریخی در دبی قدیم بوده اند.همچنین زندگی روستایی وسنتی روستاهای بدوی وساحلی به همراه خانه های ایرانی، قهوه خانه های سنتی،یک سوق(بازار روباز) کوچک ، نیز بازسازی شده اند که در این سوق کوچک کوزه گران و بافنده ها در غرفه های خود ،در حال کار سنتی خود می باشند.از ماه اکتبر تا آوریل،موسیقی ورقص محلی اجرا می شود و بازدیدکنندگان می توانند از پزشکان سنتی،توصیه هایی را در مورد داروهای گیاهی دریافت کنند.

11-آکواریوم دبی( Dubai Aquarium):

یکی از برترین جاذبه های گردشگری دبی،آکواریوم دبی است که 140 گونه موجودات دریایی را دریک مخزن عظیم معلق، در خود جای داده است.این آکواریوم در طبقه همکف بازار دبی(Dubai Mall) قرار دارد.دیدن آکواریوم رایگان است ،وهمین گونه که این اکواریوم را مشاهده می کنید می توانید وارد باغ وحش زیرزمینی(Underwater Zoo) شده ودرتونلهای آکواریوم قدم بزنید.
در اینجا می توانید فعالیتهای بسیار فراوان وگوناگونی را انجام دهید و به زندگی دریایی نگاهی نزدیکتر داشته باشید. مخصوصا تورهایی سوار بر قایقهایی با کف شیشه ای (بر بالای مخزن آب) بسیار محبوب هستند.از پیشنهادات دیگر،غواصی در یک قفس
(Cage snorkeling)و غواصی برای دیدن فعالیتهای کوسه ها(shark diving activities) می باشند.

ساعات بازدید:دوشنبه تا جمعه 10 صبح تا 10 شب.شنبه ویکشنبه 10 صبح تا نیمه شب
هزینه بلیت: بزرگسالان 70 درهم امارات،کودکان 55 درهم امارات
مکان: جاده شیخ زائد ، بازار دبی(Dubai Mall)

12-بازار دبی( Dubai Mall):

Dubai Mall بازار اصلی شهر دبی می باشد که هم به برج خلیفه و هم به آکواریوم دبی راه دارد. اگر به دنبال تفریح بیشتری هستید می توانید از دیگر امکانات آن یعنی زمین اسکیت روی یخ، شهر بازی سرپوشیده، و مجتمع سینمایی بهره ببرید.امکانات خرید و خوراک بی نهایت هستند و تقریبا همه وقت،رخدادهای اختصاصی مانند اجرای زنده موسیقی و شو مد در این بازار برگزار می شود.معروفترین این رخدادها فستیوال خرید دبی(Dubai Shopping Festival ) در ماههای ژانویه وفوریه و فستیوال سورپرایزهای تابستانی دبی (the Dubai Summer Surprises Festival) در ماههای ژولای وآگوست هستند که هر سال برپا می گردند.

مکان: کنار جاده شیخ زائد،جاده دوحه

13-برج العرب(Burj al-Arab ) :

برج العرب به ارتفاع 321 متر،بلندترین هتل دنیاست و در ساحل دبی بر روی جزیره مصنوعی واختصاصی خودش ساخته شده است.طرح بیرونی هتل شبیه بادبان برافراشته یک کشتی عربیست.نمای بیرونی هتل، با رقص نور برای نمایش در شب و با نورهای رنگارنگ،طراحی شده است.این هتل یکی از گران ترین هتلهای جهان است با لوکس ترین سوییتها که اجاره یک شب در این هتل بیش از 15000 دلار می باشد.
برای کسانی که پول فراوان دارند ، یک راه برای خرج کردن پولشان این است که شام را در رستوران زیرآبی المهارا(Al-Mahara restaurant) سرو کنند. در این رستوران سقف، کف رستوران ودیوارهای آن همه از پانلهای شیشه ای ساخته شده اند که می توان هنگام غذا خوردن ازتماشای مناظر دریا هم لذت برد.یا می توانید در ضیافت چایی بعد ازظهر در Skyview Bar، ثبت نام کنید (حتما بایستی حداقلی از پول را خرج کنید) که در طبقه 27 این هتل واقع است ومی توانید نمایی باز وشگفت انگیز از شهر دبی داشته باشید.

14-ساحل جُمیرا(Jumeirah Beach):

این باریکه سفید وشنی زیبا ، اولین مقصد ساحلیست که گردشگران برای دیدنش به سویش می شتابند.در امتداد این ساحل،هتلهای بسیاری قرار دارند زیرا که اینجا یکی از محبوبترین مکانهایی است که گردشگران در ان اقامت می گزینند.ساحل جمیرا ، امکانات فراوان وعالی دارد مانند تعداد زیادی تختهای تاشو ساحلی(sun loungers)، رستورانها و اپراتورهای ورزشهای آبی که عرضه کننده اسکی روی آب (jet skiing) هستند.
مکان: جاده ساحل جمیرا

15-بازار اماراتی ها(Mall of the Emirates):

بازار اماراتی ها یکی از معروفترین مراکز خرید دبی است که درون ان امکانات خاص وشگفت انگیز اسکی دبی(Ski Dubai) قرار دارد.پیستهای اسکی سرپوشیده را امکانتی نظیر تله سیژ(صندلی متحرک که اسکی بازان را به بالای کوه می برد) و محوطه بسته مخصوص نگهداری پنگوئنها تکمیل می کنند. دمای این منطقه اسکی به طور پیوسته وهمیشگی 4 درجه سلیسیوس زیر صفر است. همچنین یک مجموعه سینمایی ویک مرکز تفریحی خانوادگی با همه گونه سواری کوچک وبزرگ در این بازار موجود هستند.فرصتهای خرید و گزینه های غذایی، بی انتها می باشند و هر گونه دستپخت غذایی جهانی که بتوان تصور کرد را عرضه می دارند.

ساعات بازدید: شنبه تا چهار شنبه 10 صبح تا 1 بامداد. پنج شنبه وجمعه 10 صبح تا 2 بامداد
مکان:جاده شیخ زائد

Travellers Word (1)

tour

"درباره بهترین مکان های گردشگری دبی"
Tourist

Leave a Review

Write a Review about بهترین مکان های گردشگری دبی

Our Recommendations

آژانس گردشگری حبیبی